Wiesz, że większość zgłaszających się do lekarzy pacjentów cierpi na ból kręgosłupa? I bez znaczenia jest tu ich wiek, czy rodzaj wykonywanej pracy. Obecnie problemy kręgosłupa uznawane są za chorobę cywilizacyjną, dlatego sprawdź nasze wskazówki, jak zadbać o zdrowe plecy.

Jak dbać o zdrowy kręgosłup? Higiena – kręgosłup

O tym, że praca siedząca jest niekorzystna dla kręgosłupa, wie chyba każdy. Ale czy to oznacza, że z niej zrezygnujesz? Niekoniecznie. Zwłaszcza że w praktyce, liczba zawodów, w których kręgosłup przybiera nienaturalną pozycję, jest tak naprawdę znacznie dłuższa. I jako ciekawostkę dodamy, że na tej liście znalazłaby się m.in. stomatologia...

Dlatego to, co najważniejsze, to profilaktyka. Przy czym warto zastanowić się, jak dbać o swój kręgosłup, jeszcze zanim zaczną się pierwsze dolegliwości. Sprawdź nasze wskazówki, które możesz wdrożyć od zaraz.

Materac i poduszka do spania

Nie zaleca się spania na miękkich materacach. Co więcej, najlepiej wybierać materac o kilku strefach twardości, który będzie stanowić dobre podparcie dla różnych odcinków ciała. Natomiast, jeśli chodzi o odcinek szyjny, to tu kluczowe znacznie ma poduszka, a także pozycja, w której śpisz. Od razu przestrzegamy przed spaniem na brzuchu, ponieważ pozycja ta, choć wygodna dla Ciebie, w większości przypadków nie jest zdrowa dla kręgosłupa. Co radzimy? Spać na odpowiednio dopasowanych poduszkach o falistym kształcie. I nie, wyprofilowana poduszka nie jest tylko dla starszych ludzi... Uwierz nam, że gdy raz ją przetestujesz, nie wrócisz już do klasycznej.

Ćwiczenia mięśni brzucha oraz grzbietu

Na kręgosłup polecamy... ćwiczenia mięśni brzucha, które są odpowiedzialne za utrzymanie pozycji. Tylko musisz zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre z nich mogą stanowić zbyt duże obciążenie dla kręgosłupa, zwłaszcza u osób, które nie są zbyt aktywne na co dzień. Warto je skonsultować ze specjalistą, np. fizjoterapeutą.

Dieta oraz aktywny styl życia

Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o kręgosłup na co dzień, to warto wiedzieć, że bardzo ważne jest utrzymywanie prawidłowej masy ciała, a także stosowanie odpowiedniej diety. I o ile nie masz nadwagi, to nie chodzi wcale o dietę odchudzającą, tylko o taką bogatą w dużą ilość świeżych warzyw i owoców. Dobrze jest też więcej ruszać się na co dzień, chodzić na basen, spacer, wybierać rower zamiast samochodu.

Jak dbać o kręgosłup szyjny?

Wcześniej przedstawiliśmy kilka ogólnych wskazówek, jak zadbać o kręgosłup. Teraz mamy podpowiedzi dla tych, którzy odczuwają ból odcinka szyjnego, szczególnie w okolicach karku.

Jeśli pracujesz przy biurku, zwróć uwagę na to, aby krzesło miało regulowaną wysokość. Ekran monitora powinien znajdować się na wysokości oczu, aby nie obciążać mięśni szyi podczas patrzenia w dół/w górę.

Bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, dobrze jest wykonywać ćwiczenia izometryczne, polegające m.in. na wykonywaniu skrętów głową.

Jak dbać o kręgosłup lędźwiowy?

W przypadku kręgosłupa lędźwiowego kluczową kwestią jest właściwa ergonomia pracy (biurowej i fizycznej), zachowanie prawidłowej postawy, a także częsta zamiana pozycji.

Tylko jak o tym pamiętać? Rozwiązaniem może być koszulka prostująca, która, choć wygląda jak zwykły t-shirt, jest tak zaprojektowana, aby wymuszać ściągnięcie łopatek do tyłu i wypięcie klatki piersiowej. Zaleca się, aby nosić ją co najmniej przez 15 min dziennie, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, by wydłużyć to nawet do kilku godzin dziennie.

Skutecznym rozwiązaniem na problemy z odcinkiem lędźwiowym są też ćwiczenia rozciągające oraz wzmacniające mięśnie brzucha. Tutaj dobrze sprawdza się m.in. pilates, polecaną aktywnością jest też pływanie.

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili

Nowy komentarz