Nie pamiętasz już, jak to jest mieć... zdrowe plecy? Wielogodzinna praca siedząca, ulubiona pozycja na kanapie/fotelu, a także brak odpowiedniego ruchu na co dzień sprawiają, że Twoja postawa nie tylko źle wygląda (zaokrąglone plecy), ale przede wszystkim pogłębia się ból pleców i inne schorzenia związane z nieprawidłową pozycją kręgosłupa. Chcesz wiedzieć, jak temu zapobiec? Mamy kilka sposobów na to, jak przestać się garbić.

Konsekwencje garbienia się

Na początku, aby Cię zmotywować, przedstawimy powody, dla których w ogóle warto korygować swoją sylwetkę.

Nieprawidłowa pozycja kręgosłupa, czyli garbienie się, prowadzi do osłabienia mięśni grzbietu, powoduje wypchnięcie brzucha do przodu, a także sprawia, że mięśnie klatki piersiowej są przykurczone. Co to dla Ciebie oznacza? Najczęstszą konsekwencją jest ból pleców, którego doświadcza (prawie) każda osoba wykonująca pracę siedzącą. I to pewnie już zauważyłeś/-aś. A czy wiesz, że garbienie może zaburzać wentylację płuc, spłycać oddech, utrudniać pracę serca i innych narządów wewnętrznych? Jeśli garbimy się, to uciskamy nie tylko płuca, ale też układ trawienny, przez co możemy mieć problem z trawieniem.

Inną sprawą są bóle karku oraz migreny. Garbieniu się najczęściej towarzyszy głowa wysunięta do przodu. To mocno obciąża szyję i kark. Dlatego garbienie się to najczęstszy powód bólu karku.

Przy okazji nie zapominaj o aspekcie estetycznym – zaokrąglone plecy nie wyglądają dobrze, sprawiają, że wydajesz się niższy/-a. No i nie bez znaczenia jest to, że osoba wyprostowana sprawia wrażenie bardziej pewnej siebie, co z pewnością przydaje się w życiu.

Jak szybko przestać się garbić? Korektor postawy

Chcesz wiedzieć, co zrobić, aby się nie garbić, w stosunkowo krótkim czasie wyrobić nawyk prostowania się? Rozwiązaniem są korektory postawy, przy czym można wyróżnić kilka ich rodzajów.

Jednym z najpopularniejszych, choć też najmniej lubianym rozwiązaniem jest tzw. pajączek. To urządzenie zakładane na plecy, które wydaje dźwięk za każdym razem, gdy się garbisz. Najczęściej stosowany u dzieci, i to tylko w domu. Niestety ma swoje wady. I nie chodzi tutaj o irytujące dźwięki. Jeśli zaciśniemy go zbyt ciasno, to może wręcz szkodzić. Paski i plastikowe (piszczące) elementy są bardzo niewygodne i się wżynają, ale to nie jest najgorsze. Pajączek może szkodzić, gdy jest spięty zbyt ciasno i sztywno trzyma. Wtedy przejmuje funkcje mięśni i przez to je osłabia. Dlatego też nie nadaje się do całodniowego użytku.

Kolejną opcją jest pas barkowy (prostotrzymacz) wykorzystywany głównie podczas rehabilitacji, jako sposób na wspomaganie leczenia. To pas wymuszający utrzymywanie prawidłowej postawy. Może być założony na bluzkę, pod sweter/bluzę, dzięki czemu możliwe jest noszenie go nawet w pracy/w szkole. Zazwyczaj to szelki podobne do pajączka, ale bez denerwującego piszczenia. Podobnie jak przy pajączku, trzeba pamiętać żeby go założyć i chcieć to zrobić :) Z reguły pasy barkowe są niewygodne, dlatego szybko spada motywacja by ich używać. Co prawda to tanie rozwiązanie, ale co z tego, skoro ma małą skuteczność?

Żadna z tych możliwości nie wydaje Ci się być zbyt komfortowa? Mamy ostatnią propozycję – to Koszulka Prostująca plecy, dostępna w naszym sklepie. To wyrób medyczny, który na pierwszy rzut oka przypomina klasyczną koszulkę, jednak pod wierzchnią warstwą materiału posiada ukryte ściągacze, które prowokują do tego by się nie garbić. Jest tak zaprojektowania, aby wymuszać opór materiału za każdym razem, gdy zaczynasz się garbić. Jest przy tym bardzo wygodna. Powstała razem z fizjoterapeutami, a jej siła została odpowiednio dobrana do rozmiaru, dlatego daje dobre efekty i można jej używać dłużej.

Najczęściej jednak wystarczy już 15 minut dziennie, by wyrobić nawyk dbania o postawę. Już samo przetestowanie jej daje dużo. Zwiększa świadomość własnej postawy, a to pierwszy krok do zmiany i poprawy sylwetki. Koszulka do prostowania pleców powoduje rozciągnięcie ramion, ściągnięcie łopatek do tyłu i otwarcie klatki piersiowej. Działa profilaktycznie, w stosunkowo krótkim czasie wyrabia nawyk prostowania się. Zaleca się noszenie jej przez co najmniej 15 min dziennie, ale dzięki temu, że przypomina klasyczną bluzkę (o całkiem modnym kroju, z dekoltem w serek, wygląda jak premium basic t-shirt) oraz dzięki temu, że została zaprojektowana z ekspertami, można w niej chodzić nawet przez cały dzień.

Koszulka prostująca plecy opisana dokładniej jest -->>> tutaj. Zobacz jak pomaga w zachowaniu zdrowych pleców.

Ćwiczenia na proste plecy

Oprócz stosowania korektorów postawy ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia na garbienie, proste plecy. To ruchy, których zadaniem jest otwarcie klatki piersiowej, a także treningi rozciągające, które często inspirację czerpią z jogi oraz pilatesu.

Ćwiczenia, żeby się nie garbić to m.in. unoszenie tułowia i nóg na leżąco, treningi izometryczne na mięśnie brzucha (to one „trzymają” kręgosłup), plank czy pozycja pies z głową w dół.

Możesz je wykonywać w domu, korzystając m.in. z treningów dostępnych w serwisie YouTube, lub podczas indywidualnych/grupowych zajęć fitness. W pierwszym przypadku ważne jest jedynie, aby wcześniej sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń. Zawsze warto zaczynać ćwiczenia stopniowo - od rozgrzewki i niskiej intensywności, a jeśli ciało nam na to pozwala, to stopniowo ją zwiększać. Tu najważniejsza jest systematyczność, nie chodzi o to by zrobić jeden intensywny trening, po którym będzie się wykończonym, a raczej o zmianę nawyków i o to by stale mieć więcej różnego ruchu.

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili

Nowy komentarz