Nie pamiętasz już, jak to jest mieć... zdrowe plecy? Wielogodzinna praca siedząca, ulubiona pozycja na kanapie/fotelu, a także brak odpowiedniego ruchu na co dzień sprawiają, że Twoja postawa nie tylko źle wygląda (zaokrąglone plecy), ale przede wszystkim pogłębia się ból pleców i inne schorzenia związane z nieprawidłową pozycją kręgosłupa. Chcesz wiedzieć, jak temu zapobiec? Mamy kilka sposobów na to, jak przestać się garbić.

Konsekwencje garbienia się

Na początku, aby Cię zmotywować, przedstawimy powody, dla których w ogóle warto korygować swoją sylwetkę.

Nieprawidłowa pozycja kręgosłupa, czyli garbienie się, prowadzi do osłabienia mięśni grzbietu, powoduje wypchnięcie brzucha do przodu, a także sprawia, że mięśnie klatki piersiowej są przykurczone. Co to dla Ciebie oznacza? Najczęstszą konsekwencją jest ból pleców, którego doświadcza (prawie) każda osoba wykonująca pracę siedzącą. I to pewnie już zauważyłeś/-aś. A czy wiesz, że garbienie może zaburzać wentylację płuc, spłycać oddech i utrudniać pracę serca?

Przy okazji nie zapominaj o aspekcie estetycznym – zaokrąglone plecy nie wyglądają dobrze, sprawiają, że wydajesz się niższy/-a. No i nie bez znaczenia jest to, że osoba wyprostowana sprawia wrażenie bardziej pewnej siebie, co z pewnością przydaje się w życiu.

Jak szybko przestać się garbić? Korektor postawy

Chcesz wiedzieć, co zrobić, aby się nie garbić, w stosunkowo krótkim czasie wyrobić nawyk prostowania się? Rozwiązaniem są korektory postawy, przy czym można wyróżnić kilka ich rodzajów.

Jednym z najpopularniejszych, choć też najmniej lubianym rozwiązaniem jest tzw. pajączek. To urządzenie zakładane na plecy, które wydaje dźwięk za każdym razem, gdy się garbisz. Najczęściej stosowany u dzieci, i to tylko w domu.

Kolejną opcją jest pas barkowy wykorzystywany głównie podczas rehabilitacji, jako sposób na wspomaganie leczenia. To pas wymuszający utrzymywanie prawidłowej postawy. Może być założony na bluzkę, pod sweter/bluzę, dzięki czemu możliwe jest noszenie go nawet w pracy/w szkole.

Żadna z tych możliwości nie wydaje Ci się być zbyt komfortowa? Mamy ostatnią propozycję – to koszulka prostująca plecy, dostępna w naszym sklepie. To wyrób medyczny, który na pierwszy rzut oka przypomina klasyczną koszulkę, jednak pod wierzchnią warstwą materiału posiada ściągacze oraz siatkę. Jest tak zaprojektowania, aby wymuszać opór materiału za każdym razem, gdy zaczynasz się garbić.

Koszulka do prostowania pleców powoduje rozciągnięcie ramion, ściągnięcie łopatek do tyłu i otwarcie klatki piersiowej. Działa profilaktycznie, w stosunkowo krótkim czasie wyrabia nawyk prostowania się. Zaleca się noszenie jej przez co najmniej 15 min dziennie, ale dzięki temu, że przypomina klasyczną bluzkę (o całkiem modnym kroju, z dekoltem w serek), można w niej chodzić nawet przez cały dzień.

Koszulka prostująca plecy opisana dokładniej jest -->>> tutaj. Zobacz jak pomaga w zachowaniu zdrowych pleców.

Ćwiczenia na proste plecy

Oprócz stosowania korektorów postawy ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia na garbienie, proste plecy. To ruchy, których zadaniem jest otwarcie klatki piersiowej, a także treningi rozciągające, które często inspirację czerpią z jogi oraz pilatesu.

Ćwiczenia, żeby się nie garbić to m.in. unoszenie tułowia i nóg na leżąco, treningi izometryczne na mięśnie brzucha (to one „trzymają” kręgosłup), czy pozycja pies z głową w dół.

Możesz je wykonywać w domu, korzystając m.in. z treningów dostępnych w serwisie YouTube, lub podczas indywidualnych/grupowych zajęć fitness. W pierwszym przypadku ważne jest jedynie, aby wcześniej sprawdzić, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania ćwiczeń.

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili

Nowy komentarz