Witaj na blogu serwisu eplecy.pl! To pierwszy post u nas, ale zdecydowanie nie ostatni :)
Kim jestem i skąd pomysł na eplecy.pl?

Witaj! Pierwszy wpis, czyli kto, co, jak i dlaczego? Kilka słów od założyciela serwisu eplecy.pl


Jestem Wojtek, twórca serwisu. Odkąd pamiętam towarzyszyło mi hasło “Nie garb się!”.
Od zawsze miałem z tym problem.
Wadę postawy zdiagnozowali mi we wczesnym dzieciństwie.
Niestety, z wiekiem problem tylko się pogłębiał, a powodów było wiele, w tym najważniejszy - brak świadomości jak istotna dla życia jest dobra postawa, zdrowa sylwetka, bez bólu.

Lubię wiele rzeczy, również ćwiczenia i dobrze wspominam szkolny wf, jednak jedno ćwiczenie szczególnie źle zapisało się w mej pamięci.
Nie cierpiałem robić grzbietów.
Zawsze był to dla mnie duży wysiłek i to ćwiczenie odpuszczałem ile mogłem. Wtedy jeszcze nie wiedziałem, jak mi to zaszkodzi, jak ważne są ćwiczenia i dawanie z siebie 100%, by zaoszczędzić sobie problemów później i mieć dobrą, wyprostowaną postawę, zdrowe, silne plecy i nie tylko!
Oczywiście nie tylko unikaniem ćwiczeń młody człowiek żyje ;)

Od zawsze uwielbiam czytać! W dzieciństwie zarywałem nocki na czytanie.
Gdy już mama kazała spać, często niepokornie kontynuowałem pod kołdrą... oczywiście zgarbiony ;)

V5EnufnXyorjHoB9xAJlb8vH4Y7aX7eUlE8QOznbYJlYKnDA1eHbloVJ5BoUaR9GfQaAclFHaP2dKu1MEKnjdigQu4D_3rABgkH9qwhQsAEeDyWJyz3aR-AOMPLJ-QddZTKRI4ub
Photo by Klim Sergeev on Unsplash


Jako, że urodziłem się na początku lat 90tych, dorastałem wraz z komputerami.
Z czasem komputer zaczął wypełniać mi większą część dnia.
Niestety, nie miałem wtedy świadomości jak istotna dla zdrowia, nie tylko kręgosłupa, ale całego organizmu, jest dobra postawa przed komputerem.
Okrągłe plecy, kurza (smartfonowa) szyja stały się moją codziennością.
Oczywiście z czasem problem tylko pogłębiał się - a pojawienie się smartfonów, przenośnych konsol tylko zjawisko nasiliło.

Dopiero idąc na studia, które wiązały się ze spędzeniem bardzo dużej ilości czasu za biurkiem, przed ekranem komputera, zacząłem dostrzegać problem i się nim interesować.
Oczywiście zwróciłem na niego uwagę, gdy już było stosunkowo późno - uciążliwy ból, drętwienie mięśni, kończyn, mimo młodego wieku stały się moją codziennością.

Po studiach, po kilku miesiącach w pierwszej pracy za biurkiem na siedząco, doszedłem do wniosku, że taka ilość siedzenia jest nie dla mnie i postanowiłem coś zmienić.

Dostrzegłem też, że to nie tylko mój problem, ale również moich kolegów i koleżanek w pracy, znajomych ze studiów, czy nawet rodziny - tak naprawdę większość społeczeństwa odczuwa skutki wielogodzinnego siedzenia, niewystarczającej aktywności fizycznej czy nie świadomego pochylania się do ekranów i przez to cierpi na ból pleców, ból kręgosłupa - co potwierdzają liczne badania. Wg niektórych, ten problem dotyczy nawet 90% Polaków!

Całe dnie spędzone przed komputerem na siedząco mogą przysporzyć wielu problemów. Sprawdź jakich we wpisie na ten temat → KLIKNIJ TUTAJ ←

Z opowieści rodziców, czy babci wiem, że kiedyś upominanie w szkole przez nauczycieli, by się nie garbić, było normalne.
Niestety w czasie swojej edukacji nie przypominam sobie takich sytuacji.
Nie wspominając o sposobach stosowanych w Azji- zobaczcie poniższe zdjęcie ;)

0k5Mho0F1a4IfZj3tCJgFpNep2daTi8ZI5KUksawGCEpawejEhwlolaCOIRe69owRMTaEVeRwx-aN3g4ppwM1GE2xQeaDbMwFK8XOU6LtpODsCR4MCwiQcC62ZGhxlK32AyCx8M6
fot. Sadistic.pl


Ze szkoły (szkół - wtedy były gimnazja) nie wyniosłem nauki jak ważne są plecy i dbanie o nie. Szkoda.

Przywołując polskie przysłowie - “Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”, z wiekiem coraz trudniej zmienić nasze nawyki, jednak wiem, że nie jest to niemożliwe. Na pewno nie jest to łatwe, momentami bardzo trudne, ale zdecydowanie możliwe. Dlatego nawet jeśli w dzieciństwie nie nauczymy się jak poprawnie siedzieć, pracować przed ekranami, to nigdy nie jest na to za późno!

Po wszystkich powyższych doświadczeniach i uzmysłowieniu sobie ich, zrodziła się we mnie idea walki z tym problemem. W końcu dziś, jak nigdy przedtem, od wczesnych, dziecięcych lat jesteśmy wpatrzeni w różne ekrany, często zapominając przy tym o poprawnej postawie.

Niestety, często nie myślimy długoterminowo, na pozorną korzyść krótkoterminowej “wygody”.
Dlaczego powstał serwis eplecy.pl?


Niniejszy serwis powstał, by:

  • zwrócić uwagę na palący problem dzisiejszej codzienności - niedbałą postawę, brak aktywności
  • udokumentować moją własną drogę do dobrej postawy
  • pomóc budować dobre nawyki, które przyczyniają się do poprawy zdrowia


Aby to osiągnąć

  • będą zamieszczane regularne wpisy nt dobrej postawy, zdrowia, lifestyle
  • strona będzie prowadzona nie tylko przeze mnie, ale we współpracy z najlepszymi specjalistami w adekwatnych dziedzinach - m.in. fizjoterapeutami, dietetykami, sportowcami, osteopatami czy ortopedami
  • oprócz darmowego bloga, równolegle będzie rozwijany sklep eplecy.pl, z świetnymi i sprawdzonymi produktami, które łatwo i szybko pomogą Ci w drodze do wyprostowanych pleców, dobrej postawy i zdrowia

ZfCpUPviFZDr8YASEYM-nCHpHE_aP7PLqY-PwmgZyRDRJS5GXrRAiMrNvfvklqMN5MP62ahKiF7lllatKllbuLTgqmRYyKRuM8oChB5suRN4KZFlT6zSMl_2gmQpnY5W9GZ-ptAy
Photo by Zac Durant on Unsplash

Zapraszam do komentowania oraz udostępniania tego oraz innych wpisów.

Zapraszam również do sklepu eplecy.pl, gdzie znajdziesz jedynie osobiście sprawdzone produkty najwyższej jakości!

Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili

Nowy komentarz