Garbienie tak weszło Ci w „nawyk”, że już nawet nie zauważasz, że to robisz? Czas to zmienić! Skutki garbienia się to nie tylko nieestetyczny wygląd, ale przede wszystkim narastające problemy zdrowotne.

Dlaczego się garbisz?

Zanim zaczniemy, mamy pytanie: czy zastanawiałeś/-aś się kiedykolwiek, dlaczego się garbisz? Najczęstszym powodem jest nieprawidłowa pozycja podczas siedzenia i co istotne, nie chodzi tylko o siedzenie przy biurku, ale również m.in. podczas czytania książki. Co więcej, problem ten może dotyczyć każdego – dzieci i nastolatków (w młodszym wieku jest to groźniejsze, ponieważ zaburza rozwój kręgosłupa), osoby wykonujące pracę biurową, a nawet fizyczną (chociaż w pracy są aktywne, w domu często przesiadują przed komputerem, czy przed telewizorem).

Garbienie się może być także wynikiem długotrwałego stresu. Wtedy często przybiera się skuloną sylwetkę, przez którą mięśnie nie mogą pracować tak, jak powinny.

Garbienie się – skutki

Zdajesz już sobie sprawę z tego, że przyjmowanie nieprawidłowej postawy podczas siedzenia grozi tak naprawdę każdemu. A czy wiesz, jakie są skutki garbienia się? Wymieniamy 5 najczęściej występujących.

 1. Dokuczliwy ból
  Odczuwasz ból w okolicy szyi, między łopatkami lub dokucza Ci kłucie w klatce piersiowej? To wszystko wina garbienia się! I mamy złą wiadomość – nie od razu zauważysz skutki garbienia się, w związku z czym możesz nawet nie łączyć bólu z tą przyczyną. A wszelkie maści czy tabletki przeciwbólowe na chwilę uśmierzą ból, ale nie zwalczą jego przyczyny. Im stanie się dokuczliwszy, tym jakość Twojego życia się pogorszy.
 2. Migrena
  Wiedziałeś/-aś, że przyczyną nawracających migren może być garbienie się? Gdy nie zachowujesz prawidłowej postawy, broda wysuwa się do przodu, a przez to mięśnie górnej części pleców oraz tyłu szyi zaciskają się. Dotyczy to również szczęki i mięśni twarzy, co może prowadzić do migren.
 3. Problemy z trawieniem oraz oddychaniem
  Gdy się garbisz, ściskają się narządy wewnętrzne. To może sprawić, że Twój metabolizm się pogorszy, a także zwiększyć częstotliwość występowania bólów brzucha. Na utrzymanie prostej sylwetki zwróć szczególną uwagę podczas jedzenia, bo niestety, przy stole ludzie też bardzo często się garbią. A czego wynikiem są problemy z oddychaniem? Zmniejszoną ruchomością klatki piersiowej.
 4. Kifoza
  Kifoza, czyli tzw. okrągłe plecy, to wada postawy charakteryzująca się zaokrąglonymi ramionami, wysunięciem barków oraz głowy do przodu. Skutkuje bólem kręgosłupa oraz trudnościami w oddychaniu. Leczy się ją ćwiczeniami, rehabilitacją lub w ostateczności, operacją.
 5. Przykurczona sylwetka
  Na koniec chcielibyśmy zwrócić uwagę na kwestie estetyczne – garbienie się nie wygląda ładnie i co więcej, może prowadzić do problemów z samooceną, pewnością siebie.

Jak się nie garbić?

Co zrobić, aby się nie garbić? Zmiana przyzwyczajeń nie będzie prosta, ale jest jak najbardziej możliwa. Sprawdź nasz artykuł, w którym opisujemy, jak przestać się garbić oraz poczytaj, co daje koszulka prostująca. Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili

Nowy komentarz