Chociaż mogłoby się wydawać, że zgarbiona postawa podczas siedzenia… jest wygodniejsza, to w długoterminowej perspektywie skutkuje coraz dokuczliwszymi bólami, wadami kręgosłupa. Co zrobić, aby mieć proste plecy? Podpowiadamy.

Wyprostowane plecy

Jakie są dwa najważniejsze powody, dla których warto zadbać o prostowanie pleców? Zdrowie i estetyka. Garbienie się, tak typowe dla osób, które dużo czasu spędzają w pozycji siedzącej, powoduje ból między łopatkami i w okolicach szyi, może wywoływać migreny oraz prowadzić do problemów z trawieniem i oddychaniem. Zgarbiona sylwetka jest też o wiele mniej atrakcyjna niż wyprostowana. Dlatego… przyjrzyj się w sobie w lustrze i jeśli zauważysz, że garbienie się weszło Ci w nawyk, sprawdź, jak mieć prosty kręgosłup.

Sposób na proste plecy

Najczęstszą przyczyną garbienia się jest nieprawidłowa postawa podczas pracy przed komputerem, przy biurku. I dlatego stworzyliśmy na ten temat artykuł: praca siedząca a zdrowe plecy. Znajdziesz w nim wskazówki, jak wyregulować krzesło oraz jak rozlokować sprzęty, aby zachowanie prawidłowej postawy było prostsze.


Siedzenia to jedno, ale czy wiesz, że garbienie się staje się też problemem jak stoisz i śpisz? Mamy kilka wskazówek, jak to zmienić. Podczas stania ramiona odciągnij do tyłu, wciągnij brzuch i oprzyj się na piętach, lekko zginając kolana. Dobrze, aby ramiona opadały po bokach ciała.


Do spania polecamy zakup specjalnie wyprofilowanej poduszki ortopedycznej, a także radzimy, aby unikać pozycji na brzuchu, która dla Twojego kręgosłupa jest najmniej korzystna.

Szybka metoda na proste plecy

Powyższe wskazówki możesz wdrożyć od razu, ale pamiętaj, że nie przyniosą one natychmiastowych efektów, musisz najpierw wyrobić nowe nawyki. A jak wyprostować zgarbione plecy, gdy potrzebujesz efektów „na już”? Rozwiązaniem może być koszulka prostująca. Wymusza zachowanie prawidłowej postawy i noszona regularnie, przywraca fizjologiczne ustawienie kręgosłupa. Jak działa? Dzięki specjalnie zaprojektowanemu materiałowi oraz konstrukcji ściąga łopatki do tyłu, oraz wypina klatkę piersiową.


I co najważniejsze, nie tylko działa od razu, ale dzięki temu, że wygląda jak zwykły t-shirt, możesz zakładać ją nawet do pracy.

Ćwiczenia na proste plecy

Do tego wszystkiego zalecamy jeszcze ćwiczenia na prosty kręgosłup. Wtedy zadbasz o niego w sposób kompleksowy i prostowanie pleców wejdzie Ci w nawyk.


Najlepiej byłoby skonsultować się z fizjoterapeutą, który podpowie, jak mieć prosty kręgosłup oraz będzie czuwać nad wykonywanymi przez Ciebie ćwiczeniami, przynajmniej na początku.  


Ale oprócz tego możesz codziennie wykonywać kilka prostych ruchów, nawet przy biurku. Na proste plecy dobrze działa ćwiczenia, w którym siadasz wyprostowany/-a na krześle, trzymając płasko stopy na ziemi i zachowującą między udami a tułowiem kąt prosty. Gdy wstępna pozycja jest gotowa, możesz założyć ręce za kark i ściągnąć łopatki do tyłu, odchylając łokcie. Jednocześnie naciskaj głową w tył. Następnie rozluźnij łopatki i powtórz tę samą sekwencję ruchów jeszcze kilka razy. 


Podziel się tym postem

komentarze (0)

Brak komentarzy w tej chwili

Nowy komentarz